Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Yemek ve Cinsellik

Yemek ve Cinsellik


Canlılar için hayati önem taşıyan yemek, insan için sadece karın doyurmaktan ibaret değildir. Yemek duyular ve duygularla yakından ilişkilidir; bazılarımız için karşı konulamaz bir istek, müthiş bir haz, bazılarımız için sıcak bir huzur ya da kışkırtıcı bir arzudur. Âşık olduğumuz zaman yemeden içmeden kesiliriz, erkeğin kalbine giden yolun midesinden geçtiğini düşünürüz… Yemek ile duygularımız arasındaki bu ilişki, yemek ile aşk ve cinsellik arasındaki gizemli ilişkiye de kaynak oluşturur. Tarih boyunca her kültürde bu gizemli ilişki çözülmeye çalışılarak yiyecek ve içeceklerin cinselliğe olumlu ve olumsuz etkileri araştırılmış, cinsel isteği ve gücü artıracak yiyecekler keşfedilmiştir.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

AFRODİZYAKLAR...

Cinsel isteği artıran yiyecek ve içeceklerle ilgili birçok efsane vardır. Bunlardan birine göre, Yunan Aşk Tanrıçası Afrodit, her gece birlikte olduğu seçilmiş erkeklere, cinsel güçlerini artırıcı ve uyarıcı bitkisel içecekler ve karışımlar hazırlarmış. Bu nedenle cinsel isteği ve cinsel gücü uyarıcı ve artırıcı etkisi olan yiyeceklere “afrodizyak” adı verilmiş. Yüzyıllardır farklı kültürlerdeki insanlar, çeşitli yiyeceklerle cinsel yaşamlarını iyileştirmeye çalışmışlar; ilaçlar, iksirler, macunlar hazırlamışlar. Doğu ülkeleri cinsel isteği artıracak formüllerin mucidi olmuş ve bu konuda dünyaya öncülük yapmışlar. Ginsengin afrodizyak, olarak kullanımı Çinlilere kadar gider. Romalılar ve Yunanlılar adamotunu, Araplar salep otunu, Hintliler sarımsağı, İngilizler birayı, İtalyanlar zencefili, İsveçliler haşhaş tohumunu, Fransızlar vanilyayı afrodizyak olarak kullanmışlar. Hatta Güneydoğu Asya’da kınkanatlı böcekler, Meksika'da tahtakuruları, Afrika'da kaplan testisi afrodizyak olduğu düşünülerek yenmiş.

CİNSEL İSTEĞİ VE CİNSEL GÜCÜ ARTIRMA ARZUSU...

Afrodizyaklar tüm hücrelerimizle birlikte cinsel sistemimizi güçlendirip canlandıran ve organik işlevlerimizi destekleyen bu maddelerin etkileri iki şekilde olmaktadır: Bazı maddeler libido üzerinde etki yaparak cinsel isteği arttırırlar. Bazı maddeler ise sadece cinsel organların fiziksel tepkilerini farklılaştırarak erkekte peniste sertleşme yaparken kadında ise vajinada sulanmayı (lubrikasyon) ve vajinaya giden kan akımını arttırırlar. Yüzyıllar boyunca, imparatorlardan, kraliçelere tüm insanlar cinsel isteklerini ve güçlerini artırma arzusu duymuşlar ve bu umutla badem ezmesinden zebra diline kadar yenebilen yenemeyen pek çok şeyi denemişler. Bunun sonucunda da bazı yiyecekler cinsel gücü ya da cinsel isteği artırıcı afrodizyak özellikleriyle öne çıkmış.

AFRODİZYAK YİYECEKLER...

1-Üzüm: Antik çağın şarap tanrısı Dionysos, üzüm tanelerini yiyerek cinsel şehvetini artırmak istemiş. Özellikle kara üzümde bulunan resveratrol maddesi kanseri önleyici ve beyin hücrelerini koruyucu özelliğe sahip. Üzümün çekirdeğindeki quersetin kan yapımına yardımcı oluyor ve damarların sağlığını koruyarak cinsel organlara kan akımını olumlu etkiliyor.

2-Adamotu: Romalılar ve Yunanlılar, sonra da Mısırlılar adamotu bitkisini çiğneyerek cinsel güçlerini artırmaya çalışmışlar. Ağrı kesici, yatıştırıcı ve cinsel gücü arttırıcı etkileri olduğu bilinen adamotu zehirli bir bitki olduğu için az miktarda ve dikkatli kullanılması gerekiyor.

3-Bal: Hintlilerin cinsellik sanatı Kama Sutra’da bal cinsel canlılığı artırmak için kullanılmış. "Balayı" teriminin de buradan geldiği düşünülüyor. Bal zencefil, polen, tarçın vb gibi çeşitli baharatlatın karışımıyla güçlü bir afradizyak olarak kullanılıyor. İçeriğindeki boron minareleri kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonunu dengeleyerek cinsel isteği artırıyor.

3-Anason tohumu: Yunanlılar ve Romalılar anason tohumlarını emerek cinsel arzularını artırmak istemişler. Kan dolaşımını hızlandıran anason testosteron cinsel isteği artırıyor ama fazlası uyuşukluk vererek tam tersi bir etkiye neden oluyor.

4-Avokado: Aztekler, çiftler haline asılı olan meyvelerini erkek testislerine benzeterek "testis ağacı" adını verdikleri avokado ağacının meyvesinin sadece bu benzerlik yüzünden cinsel gücü artıracağını düşünmüşler. Avokado içerdiği yüksek orandaki potasyum, B vitamini, E vitamini ve K vitamini ve kan kolesterol seviyesini düşürücü etkisiyle cinsel organlara kan akışını kolaylaştırıyor.

5-Muz: Penisi andıran şekli nedeniyle hemen hemen tüm kültürlerde adı cinsellikle anılan muz, B1, B2, C, A ve E vitaminleri, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot bakımından oldukça zengindir. Kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşın kolesterol içermeyen muz kasları güçlendirici, enerji verici ve cinsel gücü artırıcı özelliğe sahip.

6-Fesleğen: Çok eski zamanlardan bu yana fesleğen Asya’da cinsel isteği ve doğurganlığı artırmak amacıyla kullanılmış. Fesleğen kokusunun erkekleri tahrik ettiği düşünüldüğünden kadınlar kurutulmuş fesleğen tozu ile vücutlarını ovmuşlar. Fesleğen kan dolaşımını hızlandırıcı özelliğine sahip bir afrodizyak olarak biliniyor.

7-Kakule: Aromatik bir baharat olan kakuleyi Hintliler güçlü bir afrodizyak olarak iktidarsızlığın tedavisinde kullanmışlar. Kakulenin yüksek cineol içeriği sayesinde kan akışını artırdığı biliniyor.

8-Çikolata: Asırlardır herkesin aşk ve romantizm ile özdeşleştirilen çikolatanın tarihi, Güney Amerika yağmur ormanlarında Mayaların kakao ağacına taparak onu "tanrıların yiyeceği" olarak adlandırmasına kadar uzanır. Aztek hükümdarı Montezuma’nın cinsel gücünü artırmak için her gün 50 bardak sıcak çikolata içtiği söylenir. Çikolatanın içerdiği feniletilamin ve serotonin  "iyi hissettirici" bir etkiye sahip. Bu kimyasallar insan vücudunda doğal olarak bulunuyor ve mutluluk hormonları olarak biliniyor. Bunlara ek olarak, çikolatadaki anandamid adlı madde beyinde marihuana ile benzer etkiye sahip. Çikolatadaki anandamid miktarı marihuana gibi “uçurmaya” yetmese de serotonin ve feniletilamin verdiği mutluluk hissini artırmaya yetiyor.

9-İstiridye: Tarihin en ünlü çapkınlarından Casanova’nın cinsel gücünü her gün yediği 40 istiridyeye borçlu olduğu söyleniyor. İstiridye çok miktarlardaki çinko içeriğiyle testosteron üretimi artırarak cinsel isteği ve cinsel gücü artırır. Ayrıca içerdiği dopaminle mutluluk verici etkiye sahiptir.

10-Badem: Güzelliğini ve gençliğini süt banyosuyla koruduğu rivayet edilen Kleopatra cinsel isteğini artırmak için badem yiyor ve vücudunu süt ile badem karışımıyla ovuyormuş. Karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitaminlerini içeren badem pek çok sağlık yararının yanı sıra cinsel gücü artırıyor.

11-Ginseng: İki bin yılı aşkın süredir Uzak Doğu ve Çin’de kullanılan ginseng zihinsel ve fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artırmasının yanı sıra testosteron seviyesini, sperm miktarını ve cinsel gücü artırıyor.

12-Bilinen diğer afrodizyaklar arasında şunlar yer alıyor: Sarımsak, tarçın, havuç, incir, nar, havyar, kişniş, vanilya, kereviz, susam, yumurta, ceviz, fındık, kuşkonmaz, karpuz, çilek, soya, yulaf...

CİNSEL SAĞLIK İÇİN YEMEK...

Vücut sağlığımız için düzenli ve dengeli beslenmenin tartışmasız önemi cinsel sağlığımız için de geçerlidir. Cinsel sağlık, yani cinsel istek ve cinsel aktivite, genel sağlık durumunun bir göstergesidir. Cinsel isteksizlik, sertleşmeme, erken boşalma gibi cinsel sorunlar, fiziksel ya da psikolojik bir sorunun bulunduğuna işarettir. Ayrıca vücuttaki mineral ve vitamin eksikliğicinsel sorunlara yol açabilir. Dengesiz beslenme nedeniyle kilo alımı, karın ve bel çevresindeki yağlanma, kalp-damar hastalıkları ve diyabet gibi önemli hastalıklara neden olarak cinsel sağlığı da olumsuz etkiler. Dolayısıyla yeterli ve dengeli beslenerek vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin ve minerallerin alınması hayati öneme sahiptir. Vücut sağlığımızın yerinde olması, cinsel sağlık için tek başına yeterli değildir. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için psikolojik olarak da sağlıklı olmak gerekir.

YEME BOZUKLUKLARI ve CİNSELLİK...

Yemek, hayatta kalma güdüsü; cinsellik, hayatı devam ettirme, yani üreme güdüsü için temel ihtiyaçtır. Hayatta kalma ve hayatı devam ettirme kavramları arasındaki yakın ilişki, yemek ve cinsellik arasında iç içe geçmiş, karmaşık bir hal almıştır. Kimi zaman cinsel arzuların tatmin edilmesi için cinselliğin yerine yemek geçer. Çünkü yemek ve cinsellikten alınan haz beyinde aynı bölgede işlenir ve benzer etkiyi yaratır. Bu nedenle, cinsel arzular, buz gibi bir dondurma, leziz bir börek ya da nefis bir çikolata ile bastırılmaya çalışılabilir. Bu ilişkinin daha uç noktalarında, yeme bozuklukları ile cinsel sorunlar arasında iki yönlü bir etkileşim görülür. Cinsel isteklerini gideremeyen kişiler, aşırı yeme davranışına yönelebilirler ya da başka nedenlerle oluşan yeme bozuklukları nedeniyle olumsuz beden imgesine sahip, bedeniyle barışık olmayan kişiler cinsel isteksizlik, orgazm olamama gibi cinsel sorunlar yaşayabilirler.


Etiketler

get_results("SELECT t.tag FROM habertag_tr t INNER JOIN habertag2hbr_tr pt ON t.id = pt.tagid Where pt.haberid = '$HP_HaberID'")) { foreach ( $HP_HaberEtiketler as $HP_HaberEtiket) { $HP_HEtiket = stripslashes($HP_HaberEtiket->tag); ?>

Yorumlar