Aldatma Belirtileri

İlişkilerin baş düşmanı, korkunç canavar aldatmadır. Evlilik terapistleri aldatmanın kader değil, genetik olabileceğini düşünerek araştırmalarına devam ediyorlar. Kim bilir, belki bir gün aldatmanın genetik kodunu bulurlar… Hatta evlilik için hazırlanacak belgeler arasında aldatma testi bile olabilir.

Ne yazık ki bilim henüz, eşinizin aldatıp aldatmadığını anlamanız konusunda size yardım edemiyor ama eşiniz bu konuda çok yardımcı olacaktır. Nasıl mı? Tek yapmanız gereken eşinizin davranışlarındaki uyarı sinyallerine dikkat etmek. İşte size birkaç ipucu: (1)Giyiniş, yeme-içme ve uyku düzeninde değişiklikler var mı? (2) Ev dışında daha çok zaman geçiriyor mu? (3) Size karşı duygusal ve cinsel ilgisinde azalma oldu mu? Eşinizin genel tutum ve davranışlarında olabilecek bu değişiklikler mutlaka aldatma ile ilgili olmayabilir; başka nedenlere de bağlı olabilir. Ancak eşiniz gerçekten aldattığından şüphelenemeye başlamanıza neden olabilecek davranışlar da sergileyebilir. Aldatan erkeklerde ve kadınlarda faklı davranışlar görülebilir. Şimdi bunlara bakalım:

ALDATAN ERKEKLER NASIL DAVRANIR?

Bu akşam bir iş toplantısı var, geç geleceğim.” “Hafta sonu 2 günlük bir eğitim semineri yapılacak, gitmek zorundayım.” Bu cümleler insanın içinde ister istemez şüphe bırakır. Sadece bunları duyduğunuz için eşinizin sizi aldattığını düşünmezsiniz elbette ama bunlara aşağıdaki belirtiler de eşlik ediyorsa dikkat edin. Eşinizin sizi aldatıp aldatmadığını anlamak için yakasında ruj izi bulmayı beklemeyin. Bizden söylemesi!..

ALDATAN KADINLAR NASIL DAVRANIR?

Aşkın gözü kördür ama aldatmanın belirtilerini görmeyecek kadar kör olmasına izin vermeyin. Eşinizin, kadınların aldatırken sergiledikleri aşağıdaki davranışları sergiliyor olabileceğini gözden kaçırmayın…

SANDIĞIN GİBİ DEĞİL…

Elbette sadece yukarıdaki belirtilerin olması eşinizin sizi aldattığını göstermez, sadece bir ihtimali ifade eder. Burada sezgileriniz devreye girecektir. Çünkü onu en iyi siz tanırsınız. Aldatıldığınıza dair somut kanıtlar da elde ettikten sonra eşinizle yüz yüze konuşmayı deneyin. Unutmayın, “öfkeyle kalkan, zararla oturur”. Önce durumu gerçekten anlamaya çalışın. Karşılıklı olarak her şeyi açıkça konuşup duygularınızı ve isteklerinizi birbirinize anlatarak ilişkinizin yol haritasını belirleyin. Kendinizde bunu yapma gücü bulamıyorsanız mutlaka bir evlilik terapistinden destek alın. Son olarak, yalnızca kendinize ve size ihanet etmeyecek birine güvenin ve "Erkeklerin gönlü geniştir, birçok kadına yer vardır, kadınların gönlü ise dardır bir kişiye yer vardır" sözümü ve genellemesini hiç aklınızdan çıkarmayın...